Turistika, hoci aj nenáročná, predstavuje pre nohy veľkú záťaž. Je teda náramne dôležité, čo máte obuté – a nehovoríme len o obuvi, ale aj o ponožkách. Verte či nie, ponožky dokážu výrazne ovplyvniť pohodlie Vás a Vašich chodidiel. Pokiaľ si vyberiete ten správny pár, obmedzíte potenie, tvorbu odrenín či otlakov a iné nepríjemné záležitosti.

Všeobecným pravidlom je, že ponožky na turistiku by mali byť hrubšie, minimálne na pätách a špičkách, kde sa noha najviac namáha.

Ľahká turistika

Pri krátkych a ľahkých túrach si Vaše chodidlá vystačia aj s tenkými bavlnenými ponožkami, hrubšími, ako sme spomínali, aspoň na päte a špičke. Siahnite po takých, ktoré obsahujú postriebrený polypropylén, vďaka ktorému budú ponožky lepšie odvádzať vlhkosť. Umelé vlákna sú v trekingových ponožkách nevyhnutné – nenasiaknu vlhkosť, ale odvádzajú ju do bavlny, ktorá ju absorbuje.

Stredne náročná a náročná turistika

Dlhšia túra rovná sa väčšia záťaž pre celé telo, najmä nohy. Je teda naozaj dôležité, akú obuv a ponožky si vyberiete. Samozrejme, stále platí, že potrebujete ponožky, ktoré majú hrubšie časti na namáhaných miestach. Tu už je však lepšie, ak sú hrubé celé ponožky. Mali by byť aj teplejšie, keďže je pravdepodobné, že budete stúpať do výšky, čo so sebou prináša aj stúpajúci chlad. Odporúčame froté ponožky alebo ponožky z vlny Merino, ktorá udržuje optimálnu teplotu chodidiel. To znamená, že ak je zima, zahreje nohy, a ak je teplo, tak udržiava ideálnu teplotu. Merino vlna tiež pohlcuje vlhkosť a pach.

Niekoľkodňová turistika

Ak ide o niekoľkodňové túry alebo expedície, Vaše nohy potrebujú naozaj veľkú pozornosť. Odporúčame hrubé ponožky, pod ktoré je dobré si obuť ešte jedny tenké – zabránite tak šúchaniu a tým pádom aj otlakom.

Na akokoľvek náročnú túru idete, nepodceňujte výber ponožiek. Vaše nohy Vás budú dlhé hodiny či dokonca dni nosiť, a preto si zaslúžia špeciálnu starostlivosť. Vhodné ponožky v kombinácii s tou správnou obuvou sú presne to, čo potrebujete. Vaše chodidlá sa Vám odvďačia!