Turistika patrí medzi záľuby mnohých – či už mladých alebo starších ľudí. Vďaka krásnej prírode, ktorú na Slovensku máme všade navôkol, je to výborný spôsob ako si oddýchnuť od rušného spôsobu života a ako načerpať novú energiu.

Na to aby sme si takýto zážitok mohli plne vychutnať potrebujeme byť správne vybavení. Samozrejme, správny výber trička a nohavíc je vždy plusom, no sú to najmä topánky, ktoré môžu z našej krásnej záľuby spraviť peklo. Preto výber správnej obuvi rozhodne nepodceňujte a nebojte sa investovať do kvality. Ako si teda vybrať tie pravé?

Vyberajte podľa účelu

Dôležité je najprv si určiť, aký typ obuvi potrebujete. Preferujete vysokohorské terény alebo len obyčajné prechádzky lesom, či budete chodiť s ťažkým batohom alebo naľahko? Podľa účelu si nakoniec vyberiete najvhodnejší typ pre vaše použitie.

Turistická obuv sa delí do viacerých kategórií. Staršia kategorizácia delila topánky podľa tvrdosti podrážky od A po D. Kde písmeno A označovalo najmäkšiu podrážku, a naopak skupina D najtvrdšiu – vhodnú na horolezectvo a podobne. Dnes už sa viac využíva delenie podľa účelu a to teda, ako sme už spomínali, na čo konkrétne budeme obuv používať.

Ktoré kam?

Rozlišujeme niekoľko základných skupín: hiking, trekking, mountaineering, approach a backpacking.

Čo sa týka skupiny hiking, túto obuv využívame na ľahšie terény a skôr nenáročnú turistiku po upravených chodníkoch. Je taktiež vhodná aj na bežné nosenie. Do kategórie trekking patrí obuv vhodná na skalnatejší povrch. Má tvrdšiu podrážku, ktorá je odolnejšia voči poškodeniu. Tieto topánky sú o niečo ťažšie ako predošlé. Approach je kategória určená na menej náročné lezenie a nájdete v nej topánky s tvrdšou podrážkou a pevnou špičkou.

Skupinu backpacking využijete v prípade, ak chodíte na viacdňové túry s veľkými batohmi. Sú spravidla vyššie a menej vhodné na bežné nosenie. Poslednou skupinou je mountaineering, kde je obuv vysoko odolná, fixuje členok a je určená hlavne na vysokohorskú turistiku.