Stan patrí medzi kľúčové turistické vybavenie. Medzi stanmi si je naozaj z čoho vyberať, no ak neviete ako na to, poradíme Vám. Rozdiely existujú vo veľkosti, prevedení, tvare, ale dôležité je aj to, v akých podmienkach budete stan používať.

Ľahké stany

Ľahké stany sú charakteristické svojou nízkou hmotnosťou a hodia sa cyklistom aj peším výletníkom, ktorí nechcú so sebou ťahať ťažké vybavenie.

Expedičné stany

Tento typ stanov je určený na vysokohorské expedície. Sú vhodné na ťažké podmienky, čo sa týka prostredia aj počasia. Expedičný stan odporúčame, pokiaľ idete na náročnejšiu turistiku.

Rodinné stany

Názov hovorí za všetko – tieto stany sú vhodné pre rodinné výlety vďaka svojim vlastnostiam a funkciám. Sú určené pre 5 až 8 osôb. Ich najväčšia prednosť je samozrejme veľký priestor. Majú aj tzv. predsiene, v ktorých môžete napr. variť, posedávať s rodinou pri spoločenskej hre, alebo dokonca zaparkovať auto. Sú však aj ťažšie, keďže sú vyrobené pre viac osôb a predpokladáme, že budú presúvané autom.

Turistické stany

Turistické, alebo aj outdoorové stany, sú vhodné na kempovanie, pri bicyklových túrach, na festivaly a pod. Sú to prevažne trojsezónne stany, t.j. vhodné na jar, leto aj jeseň.

Kopulovité stany

Kopulovité stany sú dnes najrozšírenejším typom stanu. Je tomu tak hlavne kvôli tomu, že sú veľmi stabilné a ľahko i rýchlo sa dajú postaviť. Taktiež sú zvnútra dobre využité. Sú teda ideálne aj pre začiatočníkov. Typ tohto stanu je aj tunelový stan, ktorého názov hovorí sám za seba.

Pokiaľ máte záujem investovať do kvalitného stanu, informujte sa o týchto kritériách:

– nepremokavosť

– životnosť

– variabilita

Nepremokavý stan je najlepšou voľbou. Dnes už to nie je žiadna vymoženosť, ale skôr by to mala byť samozrejmosť. Medzi vrstvami stanu je dosť priestoru na to, aby tam dobre prúdil vzduch, a preto aj rýchlejšie vyschne.

Čo sa týka dlhej životnosti, ide tiež ruka v ruke s viacvrstvovým stanom, ktorý viac vydrží. Variabilita spočíva v možnosti oddeliť “spálne” vďaka moskytiér.

Neváhajte teda investovať do spoľahlivého stanu, ktorý Vás v prírode nesklame.