Slovensko patrí medzi krajiny s tými najkrajšími horami. Niet divu, že naše Tatry každoročne navštívia tisícky turistov z mnohých krajín. Milovníci turistiky si u nás rozhodne prídu na svoje a na výber majú hneď niekoľko turistických trás. A ako je to s nocovaním v týchto oblastiach?

Veľa ľudí by si najradšej vychutnalo pravú atmosféru našich hôr nocovaním priamo v horách. Nie vždy a na všetkých miestach je to však možné, hlavne z dôvodu ochrany prírody.

Kde s istotou nájdete ubytovanie

Ubytovanie, ktorým si vždy môžete byť istý je na horských chatách. Tie nájdete aj v národných parkoch a aspoň si vždy môžete byť istý, že neporušujete zákon. Taktiež je to rozhodne najpohodlnejší spôsob prenocovania na horách.

Treba si to však včas premyslieť, nakoľko pri takom množstve turistov sú často obsadené a ľahko sa môže stať, že sa vám miesto neujde. Aj tu sú isté pravidlá, ktorými sa návštevníci musia riadiť. Tie si ľahko nájdete na internete.

A čo stanovanie?

Čo sa týka stanovania, to je niekde povolené, inde zakázané. Líši sa to v závislosti od konkrétneho národného parku, a preto si treba dopredu zistiť, či stanovaním v danej oblasti neporušujete zákon. To isté platí aj v prípade zakladania ohňa, ktoré je v mnohých oblastiach prísne zakázané a prípadné porušenie zákazu sa trestá vysokými pokutami.

Najčastejšia možnosť stanovania je v blízkosti takzvaných útulní, ktorých je v Nízkych Tatrách hneď niekoľko. Najznámejšie sú útulne Ramža, Andrejcová a Ďurcová. Poskytujú jednorázové prenocovanie. Je nutné si so sebou priniesť spacie vaky. Útulne sú vybavené pitnou vodou, latrínou, niekde je možnosť zakúpenia si malého občerstvenia v podobe polievky.

Takisto treba myslieť aj na chránené krajinné oblasti, kde môžu platiť rôzne zákazy, ktoré je nevyhnutné dodržiavať.

Pokiaľ teda máte radi dobrodružstvo a nevadí vám jedna noc trošku menej pohodlného spánku, určite si vyskúšajte stanovanie v Tatrách na povolených miestach. Zážitok je to určite nezabudnuteľný a krásny východ a západ slnka nad slovenskými horami vám bude odmenou.