Mnoho nováčikov v stanovaní má problém si vybrať ten správny spací vak. Patríte aj vy medzi nich? To nevadí! Pokiaľ sa v typoch spácakov nevyznáte, čítajte ďalej!

Teplota

Ak stanujete v lete, môžete si zakúpiť letný spacák. Ak v zime, tak zimný. Je tu však ešte tretia možnosť – trojsezónny spacák, ktorý môžete používať v podstate celý rok. Ak by ste stanovali v zimných mesiacoch, priložte k nemu ešte deku alebo tenký spacák, ktorý dáte dnu. Na leto samozrejme existujú ľahké a tenké spacie vaky, zatiaľ čo na zimné výlety sú v ponuke odolné a hrubé.

Výplň

Máte tiež možnosť si vybrať medzi výplňami; vyrábajú sa spacie vaky, ktoré sú plnené perím alebo vláknom.

Perie, samozrejme, izoluje lepšie a takisto aj menej váži. Spacáky sú teda kompaktnejšie a ľahšie. Najčastejšie sa ako výplň používa husie perie a páperie. Čo sa týka syntetických vlákien, hovoríme o dutom vlákne, ktoré dnes už izoluje takmer rovnako ako perie, no je odolnejšie voči vlhkosti.

Tvar

Spacie vaky majú rôzne tvary. Najobvyklejší je však spacák v tvare obdĺžnika alebo tzv. múmia. Obdĺžnikový spacák poskytuje najviac komfortu na pohyb, no zároveň je v ňom veľa prázdneho miesta, čo zhoršuje izoláciu. Nazýva sa aj “dekový typ”, pretože sa dá úplne rozopnúť a rozprestrieť. Múmia je okolo tela obopnutá, a preto ho aj lepšie zahreje. Váš spacák by nemal byť zbytočne dlhý, inak Vám bude zima na chodidlá, z čoho môžete neskôr prechladnúť. Poistite sa teda kusom oblečenia, ktorý si na koniec vaku vložíte, a tým zabezpečíte Vašim nohám teplo.

Existujú aj špecifickejšie spacie vaky na konkrétne účely – napr. “slonia noha” pre vyššie horolezectvo alebo posedový vak pre poľovníkov. Ak sa však chystáte na bežnú túru a klasické kempovanie, postačí Vám jeden z vyššie uvedených vakov.

Máte už v spacákoch lepší prehľad? Ak áno, vyberte si z ponuky outdoorových značiek ten správny vak podľa Vašich predstáv a vyspite sa v horách do ružova.