Niekomu môže predstava stanovania v dnešnej modernej dobe pripadať nemožná. Nie každý sa chce vzdať pohodlia domova, vymožeností mesta či bežnej hygieny.

No práve preto, že dnes je svet taký uponáhľaný, sa ľudia viac a viac prikláňajú k výletom do prírody. Pokiaľ ste aj Vy milovníkom ticha a čerstvého vzduchu, a nebojíte sa bojových podmienok, je pre Vás stanovanie ako stvorené!

Naše krásne Slovensko sa nachádza v miernom klimatickom pásme, v ktorom sa striedajú všetky štyri ročné obdobia. Pri plánovaní výletov môžeme približne predpovedať počasie, nikdy však nevieme, čo si môže pre nás prichystať. Preto treba myslieť na všetko!

Stan je základ

Pri stanovaní je stan to najdôležitejšie. Pokiaľ kempujete v kvalitnom stane, lepšie zvládnete nežiadúce počasie alebo iné komplikácie. Podľa toho, či v ňom budete spať sami alebo viacerí posúďte, aká by mala byť jeho veľkosť. Ak plánujete byť v stane vo vyššom počte, zvoľte priestrannejší typ s dvoma otvormi, ktoré zaručia dobré vetranie.

Ročné obdobie, v ktorom stanujete zohráva pri výbere stanu veľkú rolu. Všeobecne však odporúčame viacvrstvové stany, ktoré neprepúšťajú vlhkosť. Či už kempujete v lete alebo na jeseň, nebude Vám hroziť stan plný vody. Nezabudnite si k spacáku pribaliť aj teplé oblečenie či deku – v noci budete potrebovať niečo, čo Vás zahreje, bez ohľadu na to, aké je ročné obdobie. Viac o výbere stanu sa dočítate v našej rubrike Stany.

Keďže Slovensko má mierne podnebie, nemali by Vás prekvapiť náhle a extrémne zmeny počasia. Buďte však pripravení na zimu, búrku a vietor, a to predovšetkým v horách. Vždy majte pribalené hrubé oblečenie a pršiplášť.

Slabšie povahy, ktoré sa necítia na stanovanie v divočine, môžu využiť aj kempingové ubytovanie. Sem si môžete priniesť vlastný stan či príves, alebo sa ubytovať v chatke. Máte tak možnosť sa pred nežiadúcim počasím lepšie ukryť. Je len na Vás, či uprednostňujete adrenalín alebo pohodlie!

Kamkoľvek idete kempovať, buďte radšej pripravení na vrtošivé počasie. Investujte do kvalitného stanu, funkčného oblečenia a spácakov, a budete mať pokojnejšie svedomie!