GPS navigáciu určite poznáte z auta. Táto šikovná vecička však nie je len pomocníkom pri jazde v aute. Jej výhody môžete využiť vo forme turistickej GPS, napr. na túre, pri jazde na bicykli alebo pri akejkoľvek inej aktivite, ktorá vyžaduje dlhodobú výdrž batérie a vysokú odolnosť. Tieto navigácie vedia pracovať aj s veľmi detailnými turistickými mapami. V porovnaní s inými navigáciami majú viac funkcií; niektoré modely sú kombináciou GPS a barometrického výškomeru, elektromagnetického kompasu a ďalšími funkciami.

Ak sa v turistickej navigácii zatiaľ nevyznáte, nezúfajte – my Vám poradíme!

Mapová/Nemapová navigácia

Mnoho navigácií na dnešnom trhu je mapových, t.j. dokážu pracovať s podrobnými turistickými mapami. Mapové navigácie majú viacero možností využitia. Ak sa napr. chcete pomocou GPS orientovať v teréne, zádovažte si tento typ. Môžete s ňou vyraziť na túru bez prípravy.

Nemapová navigácia funguje tak, že si vopred musíte do pamäte nachystať trasu alebo orientačné body. Používajú sa napr. na zber dát v teréne alebo ako bezpečnostný prvok. Tento typ je navigácie je starý, no dodnes sa vyrába.

Dotyková/Nedotyková navigácia

Čo sa týka typu displeja, môžete si vybrať z nedotykového, dotykového a multidotykového. Výhoda nedotykového displeja je väčšia odolnosť a nižšia spotreba energie. Preto sa odporúča do veľmi náročných podmienok, kde by dotykové displeje neobstáli tak dobre. Tieto navigácie sa ovládajú tlačidlami, v čom je ich ďalšia výhoda – môžete ich ovládať aj v rukaviciach.

Dotykové navigácie majú ovládanie, ktoré sa dá ľahšie pochopiť. Ľahko ich môžu ovládať aj deti. Multidotykové navigácie majú tú výhodu, že sú veľmi jasné a preto sa dobre čítajú aj na priamom slnku bez podsvietenia. S dotykovou a multidotykovou navigáciou buďte opatrní – može sa ľahšie poškodiť pri páde a rýchlejšie sa jej vybíja batéria.

Snímače, technológie

Niektoré navigácie majú zabudované nasledujúce doplnky:

  • Barometrický výškomer: meria tlak a určuje nadmorskú výšku.
  • Elektromagnetický kompas: sníma elektromagnetické pole Zeme.
  • ANT+ a Bluetooth: slúžia k pripojeniu iných snímačov alebo výmene dát.

Dúfame, že tento prehľad Vám pomôže pri výbere Vašej budúcej navigácie a nestratíte sa!