Cesta hrdinov SNP – najdlhšia slovenská turistická trasa

Cesta hrdinov SNP patrí k najdlhším turistickým magistrálam na Slovensku, tvorí časť medzinárodnej turistickej trasy E8 a vedie zo západného Slovenska (Devín) na jeho severovýchodnú časť až na Dukliansky priesmyk. Jej dĺžka je približne 760 km a celkové prevýšenie na trase je vyše 30.000 metrov. Trasa vedie cez miesta, ktoré zohrali dôležitú úlohu v rámci Slovenského národného povstania, ako aj pri následnom oslobodzovaní našej republiky v období rokov 1944 až 1945. Prevažná časť tejto trasy vedie cez horské hrebene (Malé Karpaty, Biele Karpaty, Strážovské vrchy, Žiar, Veľká Fatra, Nízke Tatry, Volovské vrchy, Čergov), avšak na niektorých miestach sa schádza aj do dolín (čo umožňuje turistom doplniť zásoby jedla a vody, ako možnosť nájsť ubytovanie), pričom vedie aj cez viaceré mestá (Bratislava, Myjava, Trenčín, Košice, Prešov).

Niektorí turisti sa ju rozhodnú absolvovať naraz, takáto cesta spravidla trvá od 25 do 30 dní, iní si jej absolvovanie rozdelia na viaceré etapy. Bez ohľadu na to, ktorý zo spôsobov si zvolíte, nepochybne pôjde o zážitok na celý život. Počas cesty totiž prejdete cez viaceré zaujímavé miesta Slovenska, ako napríklad: hrad Devín, pamätník Slavín, Mohylu M. R. Štefánika, vysielač na Veľkej Javorine, Trenčiansky hrad (vrátane známeho rímskeho nápisu na skale tohto hradu), symbolický stred Európy v Krahuliach, Čičmany, najvyšší vrch trasy a Nízkych Tatier – Ďumbier, Chmarošský viadukt, drevený kostolík v Hervatove, Bardejovské kúpele, vlčiu rezerváciu Čergov, Údolie smrti a pod.

Cesta hrdinov SNP sa v poslednom období stala v turistických kruhoch veľmi populárna. Na trase Cesty SNP je možné nájsť veľké množstvo turistických chát a ubytovaní, avšak pri niektorých viacdňových úsekoch je potrebné rátať s tým, že sa vyspíte v nejakom prístrešku alebo v stane. Možno skonštatovať, že úspech zdolania tejto cesty je založený na dobrej psychike a počasí – ak sa absolvuje naraz je nepochybne veľkou výzvou aj pre zdatných turistov. Netreba sa však vzdávať, cesta vás obdarí skúsenosťami a zážitkami, ktoré by ste inde nezískali.