Ako vybrať spacák?

Niekomu stačí vybrať sa do lesa za domom, iný by najradšej na horách trávil celé dni – a noci. Prespanie v stane alebo pod širákom, len tak nadivoko niekde v prírode je zážitkom, ktorý by mal každý skúsiť aspoň raz. Ak sa na podobnú expedíciu chystáte, jednou zo základných zložiek vašej výbavy bude spacák. Čo všetko je pri jeho výbere potrebné zohľadniť?

Rozmery

Rozmery spacáka sú absolútne zásadné. Spacák môže mať špičkové vlastnosti, no ak sa doň nezmestíte, bude vám nanič. Preto je dobré vyberať si spacák, ktorý je aspoň o 10 až 15 cm dlhší ako vy. V prípade šírky ide skôr o kompromis – ak je spacák tesný, bude lepšie izolovať, vo voľnejšom sa zase pohodlnejšie otočíte, no nebude vás tak hriať.

Teplotný komfort

Odsledujte si teplotnú hranicu spacáka, aby ste vedeli odhadnúť teplotu, pri ktorej sa v spacáku môžete ešte pohodlne vyspať.

Letné spacáky ponúkajú dostatočný komfort behom letných nocí – nie sú veľmi hrejivé, zato však ľahké.

Trojsezónne spacáky by mali byť použiteľné aj pri teplotách ľahko pod nulou (najmä na jar či jeseň), no využívajú sa aj počas letných nocí.

Zimné spacáky ponúkajú dostatočný teplotný komfort aj pri výrazne mínusových teplotách. V tejto kategórii môžeme nájsť aj špeciálne expedičné spacáky, určené do naozaj extrémnych podmienok.

Materiál – náplň

Náplň je v zásade dvojaká – duté vlákno alebo perie. Duté vlákno izoluje aj za vlhka, na druhej strane sú tieto spacáky zväčša ťažšie a objemnejšie. Spacáky plnené perím (kačacím alebo husacím, ktoré mnohí preferujú) sú ľahšie a neporovnateľne lepšie izolujú, avšak nemôžu zmoknúť či navlhnúť, pretože vtedy svoje vlastnosti veľmi rýchlo strácajú.

Výrobcovia sa však snažia duté vlákno neustále zdokonaľovať a približovať sa tak vlastnostiam peria, najmä čo sa týka váhy a vysokej hrejivosti.

Tip na záver

Aby ste podporili životnosť spacáku, odporúčame ho skladovať voľne – ak je spacák dlhodobo zabalený v kompresnom obale, môže sa horšie “nafukovať” a tiež stráca svoje izolačné vlastnosti.