Ako si správne vybrať funkčnú karimatku?

Výber pohodlnej a funkčnej karimatky je jedným z kľúčových predpokladov kvalitného spánku, pričom pri kúpe turisti väčšinou zohľadňujú dve kritériá – izoláciu a odpruženie. V mnohých prípadoch je však schopnosť karimatky udržať vás v teple dôležitejším faktorom než pohodlie. Čo by ste mali zvážiť pred kúpou?

Kritériá výberu karimatky

V prvom rade je nevyhnutné vytvoriť si základný obraz o ponuke karimatiek v outdoorových obchodoch a základných vlastnostiach troch najčastejších typov kvalitných karimatiek na trhu: nafukovacích karimatiek (matracov), samonafukovacích a penových skladacích karimatiek. Prípadne si tiež môžete vybrať aj z ponuky alukarimatiek alebo obyčajných penových karimatiek. Následne je potrebné si ujasniť, na akú činnosť karimatku potrebujete (či idete na zimnú alebo letnú turistiku, alebo či idete na autokemping alebo inú aktivitu) a aké funkcie od karimatky vyžadujete (či je pre vás dôležitá jej hmotnosť, odpruženie, veľkosť alebo izolačné vlastnosti).

Typy karimatiek

Samonafukovacie karimatky ponúkajú skvelú kombináciu izolácie materiálu a vzduchu. Nafukovanie je rýchle a bezproblémové (nevyžadujú sa žiadne vzduchové čerpadlá), stačí len otvoriť ventil karimatky. Na trhu sú dostupné rôzne druhy, niektoré sú špeciálne navrhnuté pre uskladnenie v batohu. Ich výhodou je, že sú pohodlné a kompaktné, ponúkajú výbornú izoláciu a ich pevnosť si viete prispôsobiť. Spravidla sú vyrobené z pevnejších látok, majú preto vyššiu odolnosť. Nevýhodou je ich vyššia cena, sú ťažšie než penové karimatky, a zároveň pri užívaní môže dôjsť k ich prepichnutiu, čím stratia základnú vlastnosť.

Penové skladacie karimatky patria k najrozšírenejšiemu typu karimatiek, vyrábajú sa z hustej peny, vďaka ktorej poskytujú nízky tepelný komfort a sú vhodné do extrémnych podmienok. Ich výhodou je ich nízka hmotnosť, vysoká odolnosť, ponúkajú dobrú izoláciu a nemusíte sa pri nich obávať prepichnutia. Na druhej strane sú však menej pohodlné, objemné a horšie sa skladujú.

Nafukovacie karimatky sú obľúbené najmä pri kempovaní v teplejších podmienkach. Niektoré značky k nim ponúkajú aj ručné čerpadlá. Sú veľmi pohodlné, ľahké a kompaktné. Pružnosť si viete prispôsobiť podľa želania. Ich nevýhodou je vyššia cena a hrozí pri nich možnosť prepichnutia.