Absolvujte via ferraty aj na Slovensku

K príjemným spestreniam horskej turistiky nepochybne patria tzv. via ferraty, cesty v horskom teréne zaistené rôznymi bezpečnostnými prvkami (laná, stúpačky, rebríky a pod.). Náročnosť via ferrát sa líši v závislosti najmä od dĺžky trasy, prevýšenia, dostupnosti bezpečnostných prvkov. Klasické značenie obtiažnosti je od A (najľahšia) až po E (najobtiažnejšia). Najznámejšie ferraty sa nachádzajú v Taliansku (Dolomity), Rakúsku alebo Švajčiarsku a niekoľko krásnych ferrát je možné nájsť dokonca aj na Slovensku.

Martinské hole

Ide o ľahko dostupnú ferratu, ktorá začína na okraji Martina. Prvá časť ferraty (A/B) vedie pozdĺž Pivovarského potoka a je nenáročná. Na túto nadväzuje druhá časť, pričom v súčasnosti sú sprístupnené dve varianty – ľahšia (B) a o niečo ťažšia (C) varianta. Ťažšia varianta je považovaná za krajšiu a zaujímavejšiu, nakoľko sa prechádza popri vodopáde. Obe varianty sú jednosmerné. Táto ferrata má bezplatný vstup a je prístupná celoročne s výnimkou dvoch uzáver v období 15.4.-31.5. a 15.9.-31.10.

Kyseľ – Ferrata HZS

Nachádza sa v Národnom parku Slovenský raj a verejnosti bola sprístupná len nedávno (vyše štyridsať rokov bol tento úsek uzavretý z dôvodu požiaru v ústi Kyseľa). Ak sa rozhodnete absolvovať túto ferratu s dĺžkou 1470 metrov určite neoľutujete – ocitnete sa v unikátnom a nedotknutom prostredí. Prechod roklinou je možný len v jednom smere zdola nahor, pričom ferrata je prístupná len v období od 15.06. do 31.10. Na prechod je potrebné si zakúpiť lístok.

Skalka

Ferrata na Skalke sa nachádza v Kremnických vrchoch a je považovaná za najťažšiu na Slovensku. Má tri varianty – Trubačova veža (B), Komín (C) a najťažšia je Výzva s obtiažnosťou E. Okrem toho sa tu nachádza aj kratšia ferraty Jánošíková diera (B), ktorá je určená pre menej skúsených turistov.

V prípade ak sa rozhodnete vydať na ktorúkoľvek z vyššie uvedených ferratových trás, rozhodne nepodceňte bezpečnosť a vezmite si so sebou základnú výbavu – ferratový set (sedací úväz, tlmič pádov, prilba), pevnú obuv a rukavice. Potom stačí už len nabrať odvahu a vyraziť za dobrodružstvom!